(Галерија) Од јорган бунди до златести фустани и пердувести круни: Модата на црвениот тепих на Мет гала

Од гламур до кич преовладуваше на црвениот тепих на хуманитарниот настан Мет гала, кој по популарност е веднаш зад Оскарите. Традиционално настанот се одржува секој прв понеделник од месец мај. Синоќа на црвениот килим на Мет гала пред музејот „Метрополитен“ во Њујорк се појавија големите ѕвезди од најразлични сфери во општеството, но и ѕвездите кои се во подем. Како тема на Мет гала 2022 беше „Антологија на модата во Америка“.

Карди Би
Облечена во фустан на Версаче извезен со златни синџири.

Ана Винтур
Уредничката на познатиот магазин „Вог“ облечена во проѕирен фустан со дизајн на монистра, како додаток има дијадема и очила за сонце со нејзин потпис.


Џиџи и Бела Хадид
Облечени во дизајни на Версаче и Бурбери.


Клое Кардашијан
Облечена во блескава златна тоалета Москино.


Кортни Кардашијан и Травис Баркер

Сара Џесика Паркер
Таа е облечена во фустан со потпис на  Кристофер Џон Роџерс.

 

Блек Лајвли и Рајан Рејнолдс


Клое Грејс
Облечена во креација на  Луј Витон

Хилари Клинтон
Темноцрвен фустан од Алтузара

 

 

 

Scroll to Top