Хју Хефнер платил 75.000 долари за да биде покрај Мерилин Монро

Хју Хефнер платил 75.000 долари за да биде погребан во гробот покрај холивудската ѕвезда Мерилин Монро и покрај тоа што тие никогаш не се запознале.

Сепак, иако не ја запознал, Хефнер ја направи Мерилин икона на Плејбој откако купи неколку нејзини разголени фотографии кои таа се согласи да ги направи кога немала пари.

Подоцна, кога Мерилин беше една од најголемите и најпрепознатливите ѕвезди во светот, Хефнер ги објави фотографиите во списанието без да и каже на Монро, која подоцна рече дека мора да го купи списанието за да се увери сама.

 

Хефнер почина во септември 2017 година, а е погребан во криптата во Меморијалниот парк на селото Пирс Брадерс Вествуд во Лос Анџелес. Веднаш до него се наоѓа гробот на Мерилин, која почина во 1962 година на само 36 години.

Хефнер ја донесе својата одлука да биде погребан покрај Мерилин години порано, кога за Лос Анџелес Тајмс во 2009 година изјави: „Верувам во симболични работи. Да се ​​помине вечноста покрај Мерилин е премногу слатко за да се прескокне“.