Холивудски актери кои никогаш немаат добиено Оскар

Светот со нетрпение ја очекува кулминацијата на сезоната на филмски награди – Оскарите. Како и секоја година, се зборува и за актери кои глумеле во најголемите филмови на денешницата и никогаш не ја освоиле престижната златна статуетка, иако неколку пати биле номинирани.

Овие 10 талентирани актерки и актери никогаш не беа почестени од Академијата.

Глен Клоуз
Коуз го држи рекордот со покојниот Питер О’Тул за најмногу номинации без освоена награда. Фактот дека 66-годишната актерка не освои филмска награда е неразбирлив ако се земе предвид дека таа беше номинирана за Оскар шест пати, дури три пати по ред.

Во својата 29-годишна кариера, таа заработи номинации за најдобра актерка за улогите во „Фатална привлечност“, „Опасни врски“ и „Алберт Нобс“, а од 1983 до 1985 година се натпреваруваше во категоријата за најдобра споредна женска улога за нејзините улоги во Светот според Гарп.

Ејми Адамс
Поради некоја причина, кариерата на Ејми Адамс стана синоним за идејата да добие Оскар. Откако се проби со „Џунба“г во 2005 година што ѝ ја донесе првата од шесте неуспешни актерски номинации, таа продолжи да игра со ѕвездени изведби во филмови како што се Doubt, The Fighter и The Master, но никогаш не освои Оскар.

Нејзината последна номинација беше во 2019 година за биографскиот филм за Дик Чејни на Адам Мекеј.

Том Крус
60-годишниот Том Круз беше еден од најплатените актери во Холивуд за време на неговата дведецениска кариера. И покрај тоа, тој беше номиниран само три пати за Оскар, во категоријата најдобар актер за неговите улоги во филмовите „Роден на четврти јули“ и „Џери Мегваер“ и во категоријата најдобар спореден актер за неговата улога во филмот „Магнолија“. Оскарот никогаш не стигна до неговите раце.

Сигорни Вивер
Уште една од серијата со неколку номинации за златната статуетка е Сигорни Вивер. Во 1989 година, таа беше номинирана во две категории. Таа доби номинација за најдобра актерка за нејзината улога во филмот „Горила во магла“, а исто така пропушти и Оскар за најдобра споредна женска улога во филмот „Зафатена девојка“. Академијата исто така не беше импресионирана од нејзината изведба во Алиен 2, кога таа беше во трка за најдобра актерка.


Џони Деп
Впечатливиот 59-годишен актер три пати беше номиниран за најдобар актер – за неговите улоги во „Пиратите од Карибите: Проклетството на црниот бисер“, „Животниот сон на Џеј Ем Бери“ и „Свини Тод“.

Хју Џекмен
54-годишниот австралиски актер и продуцент е познат по неговите улоги во блокбастери како „Австралија“, „Затвореници“ и „Икс-мен“, но номинација за Оскар доби само за улогата на Жан Велжан во „Лес бедни“.


Бет Мидлер
Икона на театарот, 77-годишната ѕвезда доби само две номинации за најдобра актерка – за улогите во „Розата“ и „За Момците“. Инаку, таа е сопственик на три Греми, четири Златни глобуси, три Еми и специјална награда Тони.

Мет Дејмон
Дејмон е уште едно од најголемите имиња во Холивуд кој никогаш не добил Оскар, и покрај тоа што се приближил во три наврати. Во 1998 година, тој загуби откако беше номиниран за Good Will Hunting (иако успеа да победи во категоријата за најдобро оригинално сценарио). Подоцнежните номинации за Invictus и The Martian следеа во 2010 и 2016 година, но безуспешно.

Мишел Вилијамс
И Мишел Вилијамс може да се „пофали“ со четири номинации, но без Оскар. Нејзиниот талент беше препознаен благодарение на филмовите Brokeback Mountain во 2005 година, „Тажна врска“ во 2010 година, „Мојата недела со Мерилин“ во 2011 година и „Манчестер покрај морето“ во 2016 година.

Лијам Нисон
Кога во 1994 година Лиам Нисон ја играше животната улога, онаа во Шиндлеровата листа, сите беа убедени дека никој друг не може да го освои Оскар освен него. Но Том Хенкс таа година отиде со златната статуетка за неговата улога во филмот „Филаделфија“.

Scroll to Top