Хрватско вино ќе се пие на свадбата на Меган и Хари

By

Хрватски вина ќе се служат на свадбата на принцот Хари и неговата свршеница Меган Маркл, кои ќе се венчаат на 19 мај 2018 година во дворецот Виндзор.

„Слушнавме дека принцот Хари и Меган ги сакаат нашите хрватски вина на венчавката. Многу сме почестени и ќе им ги испратиме“, изјавила Дијана Спаиќ, маркетинг-раководител на илочките подруми, пренесе „24 часа“.

Спаиќ додала дека испратиле вино и за венчавката на принцот Вилијам и војвотката Кејт и дека виното го пиеле и принцот Чарлс и војвотката Камила при посетата на Хрватска.

„Дневик.хр“ бележи дека во Британија за кралската свадба ќе биде испратено виното „траминец“ од 2015 година, но дека количините сè уште не се дефинирани, а и дека со таа информација винарите не би излегувале во јавност.

Ќе ви се допадне

Watch Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 4 at GoGoAnime re zero gogoanime

Watch Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen Episode Preview (https://animeheaven.pro/m/0rWP/ep-1) at website https://animeheaven.pro. See more my anime heaven