„Игра на тронови“ со најмногу награди „Еми“

By

Сериите „Игра на тронови“ и „Прекрасната госпоѓа Мејзл“ се најголемите победници на 70. доделување на телевизиските награди „Еми“ што синоќа се одржа во Лос Анџелес.

Средновековната фантази-серија на Ејч-би-о, „Игра на троновите“, освои девет награди, вклучително и награди за специјални ефекти и каскадери и по третпат е прогласена за најдобра драмска серија, победувајќи ја „Приказната на куќната помошничка“.

Стриминг-сервисот „Нетфликс“ имаше најмногу номинации, вкупно 112, но на крајот заврши изедначен со Ејч-би-о со 23 добиени награди. Серијата „Прекрасната госпоѓа Мејзл“ ја доби наградата за најдобра комедија, а освои уште седум награди, меѓу кои и за најдобра актерка во комедија – Рејчел Броснахан.

За најдобра драмска актерка е прогласена Клер Фој за улогата на кралицата Елизабета во серијата „Круна“.

Метју Рајс ја зеде наградата за најдобар актер во драма за улогата на руски шпион во „Американци“.

Ќе ви се допадне