Ив сен Лорен ќе ја оживее книгата „Секс“ на Мадона, експлицитните слики на пејачката на изложба во Мајами

На 20 октомври 1992 година, „Еротика“, беше објавен петтиот албум на Мадона. Концептот беше заснован на „секс и љубов“ на кои се обрати госпоѓицата Чиконе преку нејзиното алтер его, заводничката Дита. Проект кој сè уште важи за еден од најхрабрите и најинтимните на пејачката на „Like a Virgin“.

dobivaj vesti na viber

Истиот ден во книжарниците беше објавена фото -книгата насловена „Секс“, тесно поврзана со албумот, која во последниве денови е повторно актуелен поради изложбата на Сен Лоран во Мајами.

„Секс“ е книга која содржи експлицитни фотографии на Мадона видени низ очите на Стивен Мајзел под уметничко раководство на Фабиен Барон.

Ова дело го шокираше целиот свет поради неговата еротска содржина и слободните визии за сексуално самоизразување, а примероците набрзо станаа предмет на обожување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SAINT LAURENT (@ysl)

Во фотографскиот сет, „Материјал грл“ го толкува ликот на љубовницата Дита исто како на албумот, што е своевиден омаж на познатата ѕвезда на немиот филм Дита Парло (1906-1971). Со фотографии и текстови се обраќа на имагинарен психоаналитичар на кој му ги кажува сите свои најлуди фантазии.

На фотографиите со поп ѕвездата се појавуваат познати фаци како Изабела Роселини, раперите Биг Деди Кејн и Ванила Ајс, Наоми Кембел, Џо Стефано, Удо Киер и Татјана фон Фурстенберг.

Преку проектот Rive Droite (концептна продавница и линија создадена во 2016 година за комбинирање на модата, уметноста и дизајнот), Сен Лоран соработуваше на реиздавањето на книгата „Секс“, а за таа прилика организираше изложба на саемот Арт Базел во Мајами Бич. Креирана од креативниот директор за мода на куќите на Ентони Вакарело и Мадона.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SAINT LAURENT (@ysl)

Фотографиите на Стивен Мајзел со голем формат ќе бидат изложени во привремен простор изграден специјално за таа прилика покрај брегот од 29 ноември до 4 декември. Изложбата ќе биде отворена за посетители над 18 години бесплатно од 10 до 19 часот.

Реизданието на „Секс“, објавено од Callaway за Saint Laurent Rive Droite, во ограничено издание од 800 примероци, ќе биде потпишано од Мадона и ќе биде достапно за купување преку специјална аукција што ќе се одржи во наредните месеци чии приходи ќе бидат донирани на здружението на уметници Раисинг Малави.

Scroll to Top