Пери ја доби шансата да работи со Били пред да стане позната.

24sata

– Откако ја слушнав песната, помислив дека е досадна, но на крајот сфатив дека тоа е голема грешка – коментирала Кејти.

Иако Кејти ја сметаше песната неинтересна, факт е дека на крајот „Оушн ајс“ стана хит за Били Ајлиш. Благодарение на тоа таа стана светска ѕвезда. Освои 7 Греми, Златен глобус и Оскар за најдобра оригинална песна за филмот за Џејмс Бонд „Не е време за умирање“.

Concert by Katy Perry in Koln

Всушност, Кејти и Били се пријателки и добро се согласуваат. И двете имаат карактеристичен стил на музика и облека и се грижат за својот имиџ. Ќе имаше логика да направија соработка, но со ова Били сама го достигна врвот и освои голем број награди со кои влезе во самиот врв на сцената.