Кралицата го одбележа 100. роденден на принцот Филип засадувајќи нов вид ружа

By

Кралицата Елизабета Втора го одбележа денот кога нејзиниот сопруг, принцот Филип требаше да наполни 100 години, така што засади нов вид ружа, именувана Војводата од Единбург во негова чест.

Ружата беше засадена во градината на замокот Виндзор.Таа има розово-бела боја, а беше создадена по смртта на Филип на 9 април.

Филип и Елизабета беа во брак повеќе од 73 години, со што се најдолговечната двојка во историјата на британското кралско семејство. Тој го посвети својот живот на кралската служба, при што ја придружуваше кралицата при посетата на околу 140 држави и одработи десетици илјади ангажмани. Почина на 99 години.

Ќе ви се допадне

https://animeheaven.pro my anime heaven. BanG Dream!: Asonjatta! Episode Full

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE. Sonic Soldier Borgman: Last Battle (Dub) Episode Full

Watch anime online for free at AnimeBee english anime. Lychee Light Club (https://animebee.to/m/q5qd) Episode 8

KissAnime Producthunt: https://www.producthunt.com/@kissanimemx