Кралот Чарлс го откри својот прв портрет по крунисувањето

Британскиот крал Чарлс III во вторникот го откри својот прв официјален портрет по неговото крунисување минатиот мај. Маслото на платно на уметникот Џонатан Јео го прикажува Чарлс на позадината на живописни црвени нијанси во униформата на воената единица на велшката гарда и со пеперутка преку неговото рамо.

„Како пеперутката што ја насликав како лебди над неговото рамо, овој портрет еволуираше како што се промени улогата на субјектот во нашиот јавен живот“, рече Јео, кој претходно го насликал починатиот татко на кралот, принцот Филип.

Портретот откриен во Бакингемската палата беше нарачан во 2020 година за да прослави 50 години во 2022 година на тогашниот принц од Велс како член на организацијата за доделување грантови The Drapers’ Company, соопшти палатата.

„Мојата цел беше, исто така, да се осврнам на традицијата на кралското портретирање, но на начин кој ја отсликува монархијата на 21 век и, пред сè, да ја пренесам длабоката човечност на субјектот“, додаде сликарот.

Маслото на платно се очекува да биде изложено во Дрејперс Хол во финансискиот кварт во Лондон од крајот на август, соопшти палатата.

Scroll to Top