Меган ги спореди зависниците од социјалните мрежи со наркомани

By

Глумицата Меган Маркл во едно од своите последни интервјуа им порача на луѓето кои ги користат социјалните медиуми дека се идентично зависни како и луѓето што се навлечени на наркотици. Ваквата изјава таа ја дала иако со години и таа беше корисник на „Инстаграм“.

„Луѓето кои се зависни од дрога ги нарекуваме корисници, како и луѓето кои зависат од социјалните мрежи. Се грижам за луѓето што станаа опседнати од социјалните мрежи. Во овој момент тие се во огромен број“, изјавила Меган.

Меган верува дека социјалните мрежи ја имаат истата моќ да предизвикаат зависност како и дрогата. Нејзините коментари биле речиси идентични како и речениците и изјавите во неодамнешниот објавен документарец на „Нетфликс“, Tho Social Dilemma, кој на ист начин ги спореди корисниците на социјалните мрежи со зависниците од дрога.

Откако Меган ја даде изјавата, таа се најде на мета на јавноста поради нејзиниот говор, кој е речиси целосно превземан од споменатиот документарен филм.

„Како не ти е срам? Ти луѓето ги сметаш за глупави? Дел од тој говор ти беше идентичен како и речениците од документарниот филм The Social Dilemma. Можеше подобро да го одиграш ова, а не да се правиш паметна, а сега испадна уште поглупа“, биле само дел од коментарите.

 

View this post on Instagram

 

DUCHESS IN BLUE!!! You guys — how FAB does Meghan look today?! Today she gave a keynote speech to over 40,000 girls across the globe for @girlupcampaign! 💫 The Duchess of Sussex spoke unscripted on issues such as youth empowerment, gender equality, and racial injustice. She also spoke heavily on the impact of a healthy digital community and the impact it can have on lives. “Your generation is often referred to as digital natives, and you understand that our online world has the power to affirm and support as much as it does to harm. We are not meant to be breaking each other down; we are meant to be building each other up. So use your voice both on-and-offline to do just that – build each other up, support each other. … Your voices are those of truth. And hope. And your voices can and should be much louder.” 💙

A post shared by Meghan Markle (@hrhofsussex) on

Голем број од корисниците на „Твитер“ ја обвинија Меган за плагијат.

Меган се откажа од социјалните мрежи во 2018 година кога објави дека се свршила со две години помладиот од неа принц Хари, а во тој момент на „Инстаграм“ ја следеле нешто помалку од два милиона луѓе.

Ќе ви се допадне