Модни правила на Коко Шанел

By

Таа имала идеја како да ја промени женската мода, но не знаела дека засекогаш ќе го остави својот печат.

Коко Шанел не е само жена, таа е икона на стилот, модерна револуционерка и модна креаторка, со еден збор таа е неповторлива!

Имала таков карактер што одлучила да ја промени женската мода, да направи природно елегантна и префинета. И го исполнила сето она што го замислила, во модните кругови сè уште се зборува за неа, а многу познати дизајнери сè уште слепо ги следат нејзините правила, затоа што нејзиниот стил дури и во 2019 година, можеме да го наречеме релевантен.

3 модни правила кои ни ги остави Коко Шанел:

Без скапа облека

Коко Шанел на модните следбеници јасно им ставила до знаење дека воопшто не им е потребна скапа облека, затоа што колку е поскапа, толку изгледа полошо. А тогаш го здолништето со рамен крој кој едвај ги прикривал колената.

Тоа било вистински бум! Нејзината креација накратко го нагласила женскиот струк, колковите, колената и неверојатните нозе. Таквото здолниште можете да го комбинирате само со чевли кои имаат високи потпетици.

Бујните и разнобојни женски фустани за навечер едноставно сте уништени пред елегантниот црн мал фустан кој Коко исто така го дизајнирала, како модните следбеници би почувствувале и нешто поинакво. Овој фустан многу бргу ќе прерасне во класик, како за младите модерни девојки, рака и за сите зрели жени.

Коко Шанел секојдневниот стил го довела до перфекција.

Клач-чанта

Коко не видела елеганција во обичните чанти. Клач-чанти со каиш, која се носи преку рамениците е нејзин изум. Секако, овие чантички воопшто не се реткост и се наоѓаат на секој чекор, но целиот шарм е всушност во склад со стилот на Шанел. Вистинската Шанел има:

  • Боја која не е „блескава“
  • Без масивен сјај
  • Мал, правоаголен облик,
  • Каишот мора да се испреплетен со кожа и метал
  • Мора да има таен џеб
  • Квадратно копче

Овој стил на чанта според Коко може и најдосадната облека да ја направи неодолива, давајќи ѝ софистициран изглед.

Парфем

Коко Шанел, која го претстави својот, сега веќе фамозениот парфем „бр.5“, рекла дека „душите на самите жени мирисаат така“. Префинетата арома со мирис на момина солза никого не оставила рамнодушен.

Во текот на едно интервју, кога Мерилин Монро ја за прашале „Што носи навечер?“, актерката одговорила „Ништо, само 5 капки Шанел“.

Ќе ви се допадне