„Моќта на кучето“ триумфира на БАФТА-наградите, Вил Смит беше избран за најдобар актер

Синоќа во Лондон беше одржано доделувањето на филмските награди на Британска академија БАФТА, а статуетките за најдобар филм и режија ги доби „Моќта на кучето“, кој имаше дури осум номинации.

„Dune“, кој до наградата дојде со дури 11 номинации, доминираше во категориите, а освои вкупно пет награди, меѓу кои и оние за кинематографија, специјални визуелни ефекти, звук, оригинална партитура и продукциски дизајн.

Вил Смит ја освои наградата за главен актер за „Кралот Ричард“, а Бенедикт Камбербач во „Моќта на кучето“ беше единствениот друг номиниран за Оскар во категоријата. Во категоријата главна актерка, каде што ниту една номинирана не е во трка за Оскар, победничка беше Џоана Сканлан за „По љубовта“.

Трој Коцур ја освои наградата за споредна машка улога за „CODA“, додека Аријана ДеБозе беше прогласена за најдобра споредна женска улога за „Приказна од Западот“, која исто така победи за кастинг. И двајцата се фаворити на Оскарите во тие категории, а нивните БАФТА победи го зајакнуваат чувството дека споредните трки се само решени.

Кемпион ја освои наградата за најдобар режисер за „Моќта на кучето“, помалку од 24 часа откако ја доби истата награда од Здружението на режисери.

Очекувано, „Белфаст“ на Кенет Брана ја освои наградата за најдобар британски филм. Филмот „Drive My Car“ на Рјусуке Хамагучи победи во категоријата најдобар филм не во категоријата англиски јазик, каде што исто така се сметаше за силен фаворит.

„Summer of Soul“ ја освои наградата за документарен филм, добро закрепнувајќи откако ја загуби саботната награда на Здружението на режисери за „Attica“. „Енканто“ ја освои наградата за најдобар анимиран филм еден ден по поразот на наградите „Ани“ од Нетфликс и „Мичелс против машините“.

Во категоријата за адаптирано сценарио, „CODA“ беше изненадувачки победник пред „Моќта на кучето“ и „Изгубената ќерка“. Наградата за оригинално сценарио ја доби „Пица со Тасев биле“ над претпоставениот фаворит „Белфаст“.

„Дун“ имаше најмногу  номинации- 11, следеше „Моќта на кучето“ со осум и „Белфаст“ со шест.

Додека сите пет номинирани за најдобар филм на БАФТА, „Белфаст“, ​​„Не гледај нагоре“, „Дина“, „Пица со сладунец“ и „Моќта на кучето“, исто така се номинирани за најдобар филм на Оскарите, номинациите во категориите за режија и глума на БАФТА беа направени од мали комисии со внимание на вклучувањето и различноста. Тие категории драматично се разликуваат од номинациите за Оскар, при што само три од шесте номинирани за режија на БАФТА и девет од нивните 24 актерски номинирани се повторуваат на Оскарите.

Но, дури и со тоа исклучување, кое започна со промените на правилата воведени во 2020 година, гласачите на БАФТА и Оскар најчесто ги избираат истите победници. Минатата година, победникот на БАФТА го освои Оскар во рекордни 18 од 19 категории кои се преклопуваат помеѓу двете награди. Тоа вклучуваше „Номадленд“ да биде прогласен за најдобар филм на годината на двете награди, првпат по седум години да се договорат во таа категорија.

За потсетување, церемонијата се одржа во Ројал Алберт Хол во Лондон, а домаќин беше Ребел Вилсон.

Scroll to Top