Пенелопе Круз донираше медицинска опрема за шпанските болници

By

Пенелопе Круз и нејзиниот сопруг, актерот Хавиер Бардем, им се придружија на многуте славни личности вклучени во помошта во борбата против коронавирусот.

Актерката сподели фотографија на својот инстаграм-профил и ги извести сите дека двајцата успеале да купат медицинска опрема за болниците и на тој начин да помогнат во борбата против коронавирусот.

„По многу денови поминати во пронаоѓање, купување и донирање на медицинска опрема која во моментов е најпотребна, Хавиер и јас конечно успеавме. Благодарение на логистичката помош на компанијата Индитекс, успеавме да набавиме 100.000 нитрилни ракавици и 20.000 маски од типот FFP2, кои пристигнаа во болницата Ла Паз во Мадрид. Се надеваме дека наскоро ќе можеме да донираме и други материјали што се толку неопходни во оваа криза. Им се заблагодаруваме на хероите кои го ризикуваат сопственото здравје заради грижата и заздравувањето на сите нас. Благодарам“, напиша таа.

Ќе ви се допадне