Писмо од кралицата Елизабета продадено за 8.300 евра на аукција во Штутгарт

Писмо на неодамна починатата англиска кралица Елизабета Втора беше продадено на аукција во Германија за 8.300 евра, објавија организаторите.

dobivaj vesti na viber

За купувачот се знае само дека е жена која живее во странство. Писмото е продадено на аукција организирана од аукциската куќа Епи во Штутгарт. Било адресирано на германската возачка Ета Плеш, родена како Марија Графин фон Вурмбранд-Штупах, чии коњи двапати победија на престижната трка Епсом Дерби во Англија.

Кралицата ѝ пишувала на „драгата г-ѓа Плеш“ дека е воодушевена од прекрасната слика на коњот во нејзиното село во Сандрингам кој ја добила од г-ѓа и г-дин Плеш за Божиќ. Тогаш 40-годишната кралица го завршува своето писмо за благодарност велејќи дека трпението е можеби најважната особина во одгледувањето коњи, со малку среќа.

Фердинанд Бенедикт Епли од аукциската куќа рече дека очекувал две групи луѓе да бидат заинтересирани за писмото. Аукцијата започнала со цена од 2.600 евра.

„Има ентузијасти кои бараат поштенски пратки со интересна историја или од истакнати испраќачи, а потоа има и обожаватели на британското кралско семејство“, изјавил тој.

Елизабета почина во септември на 96-годишна возраст. Покрај писмото на кралицата, на аукцијата било вклучено и писмо од Бакингемската палата од канцеларијата на Лејди Дајана.

Scroll to Top