Почина познатиот актер Питер Вајт

Актерот Питер Вајт, најпознат по работата во сапуницата „Сите мои деца“ и повеќекратните адаптации на „Момците во бендот“, почина на 86-годишна возраст.

Вајт почина од меланом во својот дом во Лос Анџелес во средата, потврди неговата колешка од „Сите мои деца“ Кетлин Ноун за Холивуд Репортер.

Актерот роден во Њујорк, кој минатиот месец го прослави својот 86-ти роденден, го толкуваше ликот на Линк Тајлер во серијата „Сите мои деца“.

Многубројните телевизиски заслуги на Вајт вклучуваат настапи во „The Feather and Father Gang“, „Alli McBeal“, „Hart to Hart“, „The West Wing, The Colbis“ и повторливата улога на д-р Томас Рид во телевизиската серија „Sisters“. “

Scroll to Top