Принцезата Дајана ги прекрши сите кралски правила, а Кејт Мидлтон ги следи нејзините стапки

Познато е дека принцот Вилијам и принцезата Кејт се практични родители и дека се посветени на своите деца.

Со текот на годините, кралската двојка откри делови од нивниот семеен живот зад затворени врати. На големо задоволство на кралските обожаватели, идниот крал и кралица дадоа сладок увид во нивните методи на воспитување – од хобија и интереси на нивните деца до вредностите што тие се обидуваат да ги всадат кај нивните деца.

Принцезата Дијана ги прекрши сите правила со своите методи, а сега тоа го прави и Кејт

Еден од методите на родителство што Кејт го усвоила од нејзината покојна свекрва е толку невообичаен во ова семејство што дури е наречено „златното правило“ на принцезата Дајана кога станува збор за воспитувањето на нејзините два сина, Вилијам и Хари.

Принцезата од Велс има за цел да ги држи стапалата на нејзините деца цврсто на земја, и покрај нивните кралски привилегии. Дајана често ги носеше Вилијам и Хари со себе на хуманитарни ангажмани, па тие ја видоа реалноста на животот за помалку среќните луѓе. Таа, исто така, инсистираше браќата да напишат белешки за благодарност за да обезбедат добро однесување уште од детството.

Ова правило Кејт го применила и со нејзините три деца, од кои наводно се очекува да напишат белешка за благодарност секогаш кога ќе добијат подарок.

Во детските навики се вметнуваат манири на маса, благодарници, мали љубезности, изјавил извор за „Д сан“.

Слично како што Дијана ги носеше Вилијам и Хари со себе на добротворни настани, Кејт ги носеше и своите деца за да помогне во некои од нејзините филантропски напори.

Неодамна, Џорџ, Шарлот и Луис ја придружуваа до Мејденхед – во близина на нивниот дом во Виндзор – каде што помогнаа да се спакуваат празнични кеси со подароци полни со играчки и други подароци за непривилегираните деца што треба да ги добијат на Божиќ.

Кралскиот автор Ендрју Мортон, кој соработувал со Дијана на биографијата на нејзиниот живот, објаснил дека покојната принцеза сакала да ги научи своите синови за реалниот свет.

„Од рана возраст ги носеше младите членови на кралското семејство на своите приватни хуманитарни посети. Една од причините беше тоа што таа не сакаше момчињата да пораснат мислејќи дека целиот свет е 4×4 Range Rovers и бебиситерки“, објаснува таа.

Scroll to Top