Принцот Хари и Меган се запознале на Инстаграм

Меган Маркл и принцот Хари  отворија дека социјалната мрежа Инстаграм ги споила. Во првата епизода од документарната серија на Нетфликс, „Хари и Меган“, Хари раскажал дека ги споил профилот на заеднички пријател каде што видел видео од Меган со филтер за куче во летото 2016 година.

dobivaj vesti na viber

„Меган и јас се запознавме на Инстаграм. Ги гледав новостите на Инстаграм и некој што беше пријател со неа, имаше видео од нив двајца, тоа беше како Снепчет“, рече Хари.

„Целата работа, кучешките уши. Тоа го виде од мене”, рекла Меган, а на екранот се појавила фотографија од војвотката со кучешки филтер.

Меган рече дека еден заеднички пријател на крајот и испратил меил за да и каже дека „Принцот Хаз“ прашал за неа, на што таа го прашала кој е тој и дали може да го провери неговиот профил на Инстаграм.

Кралските новинари Омид Скоби и Каролин Дуранд во својата книга „Наоѓајќи ја слободата“ од 2020 година напишаа дека Хари имал приватен профил на Инстаграм што Меган почнала да го следи веднаш откако се запознале, пренесува Town & Country.

Ова е прв пат парот да сподели како Инстаграм одиграл улога во нивната прва средба. Во интервју за нивната свршувачка со Би-Би-Си во 2017 година, Хари рече дека тие се запознале преку заеднички пријате, кого не го именувал поради приватност.

Во документарната серија, парот зборуваше и за нивниот прв состанок во Сохо Хаус во Лондон. Меган рече дека поради тоа што Хари доцнел, таа првично претпоставувала дека тој е еден од оние момци со такво его што секоја девојка ќе седи и ќе го чека половина час. Но, кога Хари се појавил на вратата, сфатила дека тоа не е така. Таа рече дека тој бил засрамен поради доцнењето.

Scroll to Top