Рита Ора доби поштенска марка со нејзин лик во Косово

Пејачката Рита Ора, која е родена во Приштина, стана дел од марките на Филателијата на Поштата на Косово.

dobivaj vesti na viber

Марка со нејзиниот лик ќе биде пуштен денеска во поштенски промет, односно на нејзиниот роденден.

„Повеќе од десет години е на врвот на меѓународната музичка и рап-сцена, таа ја користеше секоја прилика преку својата слава да ја промовира својата родна земја, Косово, како и целиот албански народ“, се вели во соопштението на Поштата на Косово.

По повод објавувањето на оваа поштенска марка, извршната директорка на Косовската пошта, Факете Кадиу, изрази благодарност до Рита Ора.

„За Поштата на Косово е чест да и оддаде почит на Рита Ора. Таа ни даде толку многу убави моменти и бескрајна гордост со нејзините песни, настапи и величествени концерти. Нека овој прекрасен печат биде симболичен подарок на Косово за нашата пејачка, на овој посебен ден за неа, за неа извонреден придонес за нашата земја и нашата нација“, рече Кадиу.

Scroll to Top