Роберт де Ниро откри кои се неговите омилени актери на сите времиња

Има малку актери кои можат да се споредат со Роберт де Ниро.

Добитник е на два Оскари и седум номинации во актерски категории. Де Ниро е титан на холивудското платно кој постигна некои од неговите најнезаборавни изведби во филмовите на Мартин Скорсезе, Френсис Форд Копола и Квентин Тарантино.

Де Ниро ја имаше својата прва улога во филмот на Скорсезе Mean Streets од 1973 година. Тој толку многу го освои славниот режисер што го нарече „најголемиот актер на неговата генерација“.

Кариерата на Роберт де Ниро беше обележана со улоги во мрачни трилери и гангстерски филмови, за кои стана синоним за Ал Пачино, Џо Пеши и Реј Лиота.

Запрашан за неговите најрани филмски влијанија, Де Ниро откри дека црпел инспирација од британската кинематографија. Што се однесува до Америка, тој како најинтересни актери ги издвојува Џејмс Дин, Марлон Брандо, Монтгомери Клифт, Ким Стенли и Грета Гарбо.

Омилени актери на Роберт де Ниро се: Марлон Брандо, Монтгомери Клифт, Џејмс Дин, Грета Гарбо, Алберт Фини, Ричард Харис, Ким Стенли.

Scroll to Top