Шакира и Пике потпишаа договор за старателство, пејачката со синовите се сели во Мајами

By

Познатата пејачка Шакира и фудбалерот Жерар Пике потпишаа договор за старателство на нивните две деца во Барселона, со што ставија крај на нивната 11-годишна врска.

dobivaj vesti na viber

Шакира и Жерар Пике постигнаа договор за старателството над синовите Милан и Саша.

„Потпишавме договор за старателство. Наша единствена цел е да им обезбедиме на нашите деца најголема безбедност и заштита, како и надеж дека ќе можат да продолжат со својот живот во безбедна и мирна средина“, се вели во заедничкото соопштение.

Преговорите траеја 12 часа, но конечно договорот беше постигнат. Пејачката со синовите Милан и Саша се сели во Мајами, каде сама ќе ги одгледува, објавија шпанските медиуми.

„Направена е многу важна жртва: Жерар конечно се согласи да им дозволи на неговите деца да живеат во САД за нивната благосостојба, што е главната причина и причина што секогаш беше на прво место“, рекол адвокатот на Пике, Рамон Тамбореро, говорејќи во име на популарниот спортист.

Тој призна дека било многу тешко да се постигне договор и дека поминале пет месеци во борба и преговарање за да направат договор од 20 страници што ќе одговара на двете страни и дека двете страни ќе можат да го потпишат. Дел од договорот предвидува децата да бидат со својот татко во три паузи во текот на учебната година, вклучително Денот на благодарноста, зимскиот распуст/Божиќ и периодот март/април што се совпаѓа со велигденскиот распуст. Друга клаузула во договорот дозволува пат до заедничко старателство доколку Пике успее да добие жителство во Соединетите Држави. Но, пред тоа мора да се договори и американскиот судија и да го потпише договорот за старателство.

Ќе ви се допадне