Судењето на Алек Болдвин за убиство од небрежност е закажано за 10 јули

Судењето за убиство од небрежност на актерот Алек Болдвин е закажано за 10 јули, одлучи судијата во Ново Мексико во понеделникот. На Болдвин ќе му се суди за фаталното пукање на снимателката Халина Хачинс во 2021 година за време на снимањето на вестерн. Обвиненијата против Болдвин веќе еднаш беа отфрлени.

Хачинс почина кога бил испукан вистински куршум од револверот Колт 45 со кој вежбал Болдвин во црквата пред Санта Фе, при што бил ранет и режисерот Џоел Соуза.

На Хана Гутиерез, која работела на реквизитите во филмот и се суди за наводно носење на вистински куршум за Колт 45 на снимањето и она што обвинителите го нарекоа „невешта и непрофесионална“ работа. Таа на полицијата и рекла дека го наполнила пиштолот на Болдвин со вистински куршум, помешајќи го со лажен.

Како Болдвин, и Гутиерез се соочува со обвинение за ненамерно убиство. Нејзините адвокати тврдат дека таа е жртвено јагне за непочитувањето на правилата за безбедност на огненото оружје од страна на актерот и хаотичното, нискобуџетно производство, кое ги игнорираше безбедносните упатства на индустријата.

Во понеделникот, членот на екипажот на „Rust“, Рос Адиего, им кажа на поротниците дека Гутиерез и првиот помошник директор Дејв Холс не извршиле безбедносни проверки на огнено оружје. Холс склучи договор за признавање вина минатата година и беше осуден за несовесна употреба на смртоносно оружје.

„Се движевме со луди брзини“, рече Адиего, додавајќи дека Гутиерез „не била толку професионална“ како другите кои работеле со реквизити со кои соработувал.

Болдвин ја негираше одговорноста за смртта на Хачинс.

Scroll to Top