Светот се прости од Лилијан Бетанкур

By
Според списанието „Форбс“, Бетанкур беше 14. најбогата личност на светот.

Наследничката на француската козметичка куќа „Лореал“, Лилијан Бетанкур, е најбогата жена на светот која во последните години од животот страдала од деменција. Таа почина на 94-годишна возраст, соопшти денеска нејзиното семејство.

„Лилијан Бетанкур почина синоќа во својата куќа. Мојата мајка мирно нѐ напушти“, соопшти ќерка ѝ Франсоаз Бетанкур Мејерс, пренесува AFP.

Бетанкур беше 14. најбогата личност на светот, според пишувањето на магазинот „Форбс“, кој нејзиниот имот во март го процени на 39,5 милиони долари.

 

 

Ќе ви се допадне