Таткото на Илон Маск призна дека не се гордее со својот син и не вози автомобил Тесла

Таткото на Илон Маск, Ерол Маск, во радио интервју за „Кајли и Џеки О шоу“ призна дека не се гордее со својот син милијардер и дека не вози автомобил Тесла и објасни зошто се оженил и добил дете со поќерка.

Таткото на извршниот директор на Тесла рече дека според него Илон ја надминал границата на она што го смета за успех, но исто така откри дека семејството Маск прави различни работи долго време.

На прашањето од каде генијалноста на Илон, татко му рекол дека можеби е виновен млекарот кој тогаш ги посетил, а не тој или неговата поранешна сопруга Маја, а потоа рекол дека не се гордее со својот син.

„Не сум. Знаете, ние сме семејство кое работи долго време, не почнавме наеднаш да правиме нешто“, рекол Ерол, додавајќи дека сите негови деца прават интересни работи долго време и дека ниту еднаш не побарал милостина од својот син милијардер. Тој откри и дека помладиот брат на Илон, Кимбал, е негова гордост. Кимбал е исто така милијардер, иако не е ни приближно богат како постариот брат Илон, кој се смета за најбогат човек на светот.

На прашањето на водителот дали вози Тесла, тој одговорил дека повеќе сака да вози автомобили Бентли, Ролс Ројс и Мерцедес Бенц, а напоменал и дека син му не му дава пари.

“Ние сме многу штедливо, скржаво семејство. Ако сакам да потрошам нешто, треба да одговорам на 100 прашања зошто. Илон живее многу штедлив живот. Тој е на работа веќе во 6 часот наутро”, изјавил татко на познатиот милијардер. 

Во оваа прилика тој проговорил и за врската со својата 34-годишна поќерка Јана Безауденхут, со која има две мали деца.

„Сè уште треба да запознаам маж кој не сака да биде женкар, па кога ќе го запознаам, ќе ве известам“, рече Ерол, кој со мајката на Јана беше во брак две години во деведесеттите, а по разводот, тој не ја видел или разговарал со неа до 2014 година. А потоа го пронашла кога тој минувал низ тежок период и нивната врска се претворила во романса.

Кога еден од водителките сугерираше дека Јана е негово биолошко дете, Ерол брзо го демантираше тоа. „Не, не, тоа е сосема нормална врска“, рече тој и покрај 42-годишната разлика во годините меѓу нив.

Да потсетиме дека минатиот месец тој откри дека тој и Јана Безауденхут добиле ќерка во 2019 година, една година по раѓањето на нивното прво дете, синот Елиот Раш, кој сега има пет години. 

Scroll to Top