(Видео) Џејн Фонда доби награда за животно дело на „Златниот глобус“

By

Легендарната актерка Џејн Фонда одржа говор синоќа при примањето на наградата „Сесил Б. де Мил“ за животно дело на „Златниот глобус“. Еднакво позната по својот активизам како и по глумата, таа го предизвика Холивуд да влезе во чекор со разновидноста што се појавува во индустријата.

„Толку сум трогната да ја добијам оваа чест, благодарам“, го почна својот говор Фонда. „Ние сме заедница на раскажувачи и во бурни кризни времиња како овие раскажувањето е секогаш од суштинско значење“.

Фонда објасни дека приказните може да ги променат нашите срца и умови.

„Тие може да ни помогнат да се видиме во ново светло. Да имаме емпатија, да препознаеме дека и покрај целата наша разновидност, ние сме луѓе, нели. Сум видела многу разновидност во мојот долг живот и на моменти ме предизвикаа да ги разберам некои од луѓето што сум ги сретнала, но неизбежно, ако моето срце е отворено и погледнам под површината, чувствувам сродство“, продолжи 15-кратната номинирана актерка за „Златен глобус“ и седумкратен победник.

„Приказни, тие навистина може да ги променат луѓето“, објасни таа. „Но, постои приказна што се плашевме да ја видиме и слушнеме за нас во индустријата, приказна за тоа кои гласови ги почитуваме и воздигнуваме и кои ги мелодираме, приказна за тоа кому му е понудено место на масата и кој е чуван. Надвор од просториите каде што се носат одлуки“.

Фонда продолжи: „Па ајде сите, вклучително и сите групи што одлучуваат кој ќе се вработи, кој ќе освои награди, ајде сите да се обидеме да го прошириме тој шатор, така што сите ќе се кренат и сечија приказна ќе добие шанса да се види и чуе. Да се ​​направи ова, едноставно значи да се признае она што е вистина. Да се ​​биде во чекор со различната разновидност, што се случува поради сите оние што маршираа и се бореа во минатото и оние што денес ја подигнаа диригентската палка. Па да бидеме лидери“.

Осумдесет и тригодишната Фонда беше една од ретките славни личности што присуствуваше на „Златните глобуси“ лично во хотелот „Беверли Хилтон“ во Лос Анџелес. Таа сподели неколку видеа зад сцената, кои го прикажаа протоколот против Ковид-19 на социјалните мрежи.

Ќе ви се допадне

AniWatch watch anime dub: Watch The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 10

ANIMEFLIX animeflix dr stone: Attack on Titan Season 3 Episode 12