(Видео) Клаудија Шифер доби Барби кукла

By

Светската манекенка Клаудија Шифер доби своја барби кукла. Моделот се пофали со подарокот кој го доби за својот 50. роденден кој го прослави ова лето. Куклата беше облечена во „Версаче“ фустанот, кој Шифер го носеше на модната ревија во 1994 година.

„Никогаш не си престар за да си играш со Барби“, напиша Клаудија на социјалните мрежи.

Покрај подарокот, таа се потсети и на некои од најдобрите модни моменти. Шифер го носеше „Версаче“ фустанот, неполни 25 години, кога ја претставуваше колекцијата есен/зима.

 

View this post on Instagram

 

Details… This dreamlike blue dress from the A/W 1994 @versace show. Thankyou @barbiestyle and Versace it is perfect. Signature Versace corset bodice, floor-length semi-sheer A line skirt. I love it. #Barbie #BarbieStyle Repost: Supermodel @ClaudiaSchiffer turned 50 this year and to celebrate this milestone we’ve recreated some of her most iconic fashion moments! Here modelling a @versace dress she wore in the Autumn/Winter 1994 runway show. @donatella_versace says “Since we were little girls, Barbie has always been not only a doll, but most importantly it was a mirror of our society as it kept evolving with it  Claudia and Barbie are two strong women who do not need to be empowered by anyone, because they have always been the makers of their destiny. I am so proud that to celebrate Claudia’s 50th year, the blue gown from the 1994 show was chosen as her outfit. Feminine and glamour, it really epitomizes the style of both of them.”

A post shared by Claudia Schiffer (@claudiaschiffer) on

„Уште откако бевме мали девојчиња, Барби не претставуваше само кукла за нас. Таа беше огледало на нашето општество. Таа растеше и напредуваше. Клаудија и Барби се две силни жени на кои не треба да им кажеш дека се силни, затоа што тие отсекогаш беа креаторки на сопствената судбина. Горда сум што го славиме роденденот на Клаудија и што тој син фустан кој го носеше на ревијата во 1994 година, беше одбран за нејзиниот аутфит. Таа женствена и гламурозна“, истакнала Донатела Версаче.

Покрај барби куклата со фустан од „Версаче“, Клаудија доби уште една персонализирана Барби, со фустан од компанијата „Балман“ кој го носеше во 2016 година.

„Клаудија со децении беше инспирација за милиони луѓе. Таа ги поттикнуваше со својата самоувереност, стил и убавина. Кога го видов тој фустан, знаев дка ќе биде во тој најубава. Тоа беше еден од најгордите моменти во мојот живот. „Балман“ кампањата која се снимаше, за мене остави еден од најомилените спомени. И тоа како сум возбуден што можам да го видам истиот фустан на уште една модна икона, која претставува инспирација“, изјавил креативниот директор на „Балман“, Оливер Рустенг.

Ќе ви се допадне