(ВИДЕО) Милијардерот кој до вчера пиеше вино и се смееше сега е без ништо – Ураганот му го уништи островот

Неговиот син Сем објави снимки и слики од овој прекрасен остров, за да покаже дека ураганот Ирма зад себе остави само пустош.Британскиот милијардер и еден од најбогатите луѓе на светот, Ричард Бренсон, на својот приватен остров Некер на британските Девичански острови, го дочека ураганот Ирма. Со него беа неговите вработени, како и неговиот син Сем.

#Tortola in the eye of the storm. Other side of #hurricaneirma hitting BVI now. Just so so sad 😞 #bvi #tragic

A post shared by Sam Branson (@bransonsam) on

Тој одби да се евакуира откако беше најавено дека ураганот Ирма доаѓа, а потоа на социјалните мрежи ги извести луѓето за состојбата на островот.

#roadtown #tortola during the eye of the storm. Thinking of everyone! 🙏🏻😞 #hurricaneirma #bvi

A post shared by Sam Branson (@bransonsam) on

„Драго ми е што можам да кажам дека сите сме добро, иако многу куќи и згради се уништени. Загрижени сме за своите пријатели на соседните острови и за сите луѓе кои се наоѓаат во местата на кои ураганот им се заканува. Сватете го овој ураган сериозно. Куќите можат повторно да се изградат, но животите не можат“, напиша синот на милијардерот и додаде дека природата на овој ураган е предупредување за климатските промени.

A few more images from a boatyard in #tortola #bvi #hurricaneirma

A post shared by Sam Branson (@bransonsam) on

Објави и видео на кое додаде: „Оваа снимка е многу трауматична. Островот Тортола ден по Ирма. Повеќето згради се целосно уништени, многумина останаа без своите домови. Навистина трагично“.

Додека Ирма се приближуваше до островите, Бренсон најави дека ќе се засолни во бетонскиот вински подрум, кој за среќа го издржа ударот на ураганот.

Сопственикот на компанијата „Вирџин“ на Твитер се огласи по ударот.

„Никогаш не сум видел нешто слично на Ирма. Не можам доволно да нагласам – побарајте засолниште и останете безбедни“, порача тој.

„Некер и целото подрачје околу него се целосно уништени“, додаде тој на Инстаграм.

Scroll to Top