(Видео) Од кралот за кралицата: оркестарот во Бекингемската палата отсвире хит во чест на легендарната Тина Тарнер

Во чест на неодамна починатата пејачка Тина Тарнер, нејзината песна Simply The Best беше изведена во дворот на Бакингемската палата по наредба на кралот Чарлс, пренесува „Хелоу“.

Познато е дека мајката на Чарлс, кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата година, ги сакаше песните на Тина Тарнер, а двете се запознале во 1989 година.

Пред британската палата се свиреше нејзиниот познат хит, во изведба на оркестарот на велшкиот гард и тапан групата на 1-от баталјон на велшката гарда.

Тие привлекоа големо внимание затоа што ја отсвиреа познатата песна за време на свеченото менување на гардата кога кралската гарда ја предава одговорноста за заштита на Бакингемската палата и палатата Св. Јаков на нова група војници облечени во шарени униформи.

Снимката од тој настап се прошири низ социјалните мрежи, а набрзо фановите го коментираа гестот на кралската куќа.

„Фантастичен кавер, ова ме расплака: Прекрасен почит за кралицата на рокот -Од крал до кралица, секоја чест“, коментираат на Твитер.

Инаку, Тина почина во средата на 24 мај во својот дом во Швајцарија. Таа имаше 83 години. Таа се борела со низа здравствени проблеми, а починала од природна смрт.

Scroll to Top