(Видео) „Ти си мојот херој“ – Бен Стилер се сретна со Зеленски во Киев

Американскиот актер Бен Стилер замина во посета на Украина и имаше средба со украинскиот претседател, Володмир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

„Ова е голема чест за мене. Ти си мојот херој“, рече Стилер, кој е амбасадор на добра волја во Обединетите нации за време на состанокот со Зеленски и поранешен актер на Светскиот ден на бегалците, како што покажуваат сликите објавени од украинското претседателство.

„Она што го направивте, начинот на кој ја мобилизиравте земјата, светот, навистина е извор на инспирација“, рече 56-годишниот американски актер, мислејќи на безброј говори што Зеленски ги одржа пред публиката на интернет ширум светот за да добие помош за неговата земја.

Претходно во текот на денот, Стилер го посети Ирпин во предградието на Киев, каде што се водеа жестоки битки на почетокот на руската инвазија. Тоа е и најблиската точка до главниот град до која стигнала руската армија.

Зборувајќи на англиски, Зеленски му се заблагодари на Стилер за посетата и му рече дека е многу важно да го потсети светот на она што се случува во Украина. Тие разговараа и за нивниот заеднички интерес за комедијата, бидејќи и двајцата се познати по нивните комични улоги.

Scroll to Top