(Видео) Том Хенкс ја продава својата „пегла“, парите ќе ги донира во добротворни цели

Актерот Том Хенкс се одлучи да го продаде својот прв автомобил „фиат 126p“, познат и како „пегла“. Парите од продажбата планира да ги донира во добротворни цели. Олдтајмерот го добил како подарок за роденден во Будимпешта во 2016 година. Му го подарила Моника Јаколска од Полска. Автомобилот е од 1974 година и е регистриран и технички исправен.

dobivaj vesti na viber

„Едноставно прекрасен автомобил. Не сум сигурен колку километри ќе поминам со него на патиштата во Калифорнија, но милам дека ќе можам да го поправам со штрафцигер и женски појас за панталони“, се пошегувал тогаш Хенкс.

Тој донираше голема сума на пари во болницата каде што работела Јаколска. Во моментов неговата „пегла“ се наоѓа на аукцијата Bring a Trailer. Најголемата понуда за автомобили изнесува околу 57.000 долари. Оваа цена сигурно е и поголема од онаа што некој би издвоил за ваков олдтајмер.

Автомобилот е со бела боја. Внатрешноста е офарбана со зелени нијанси и бели детали. Новиот сопственик ќе добие и ракавици за возење, резервни свеќици и скорешни документи дека е поминат сервис. Хенкс го потпиша ѝ стави автограм на вратата од возачката страна.

Тој сака да го продаде за да собере пари за фондацијата на Елизабет Дојл и нејзината кампања Hidden Heroes. Фондацијата е основана во 2012 година со цел да ја подигне свесноста во јавноста за истражување и да соработува за да помогне во зајакнувањето, поддршката и чествувањето на 5,5 милиони американски сопружници, родители, членови на семејството и пријатели кои се грижат за ранетите, болните или болните. ветерани.

Scroll to Top