(ВИДЕО) ТОП 3 филма за хоророт од Амитивил

Амитивил е еден од најпознатите случаи со опседнати куќи.

Целата легенда се врзува со престојот на семејството Лук во куќа во 1975 година, откако кај нејзе година дена претходно на спиење, биле убиени шест членови од семејството DeFeo.

За убиството осуден е најстариот син од семејството Роналд DeFeo. Откако Луцеви, својата приказна за ужасите кои се случија во таа куќа, ја изнесоа во јавност, напишани се безброј книги, снимени 19 филмови, а и ден денешен се водат полемики за таа куќа.

 

Ова се три клучни филма кои се обидуваат да допрат до некои од најслабите настани кои некогаш се документирани:

Амитивил: Будење (2017)

 

Бел (Бела Торн), нејзината помлада сестра Џулиет (Мек Кена Грејс) и нејзиниот болен брат близнак Џејмс (Камерон Монаган), се преселија во новата куќа со својата самохрана мајка Џоана (Џенифер Џејсон Ли), за да заштедат пари и го платиле скапото лечење на братот. Но, кога почна да се појавуваат чудни феномени во куќата, вклучувајќи го и чудесното залечување на братот и Белина, ужасната ноќна мора, Бел почнува да се сомнева дека мајка и не и говори се – набрзо сваќа дека се вселиле во озлогласената Амитивил куќа…

За режијата и сценариото заслужен е Френк Калфоун, а продукцијата ја потпишуваат мајсторите од хорор филмовите Даниел Фарандс, Кејси Ла Скала и Џејсон Блум, понзат по остварувањето како што е „Поделен“, „Астрална измама“ и „Прочистување“.

Амитвилски ужас (1979)

„Амитвилскиот ужас“, е филм од 1979 година, на режисерот Стјуарт Розенберг, со Џејмсом Бролин, Марго Кидер и Рада Стајгер во главните улоги.

Џорџ и Кети Лук помладиот брачен пар, кој купува куќа во Амитвил, не знаејќи што се се случува со неа. Откако ќе се вселат со Кети и децата од претходниот брак, го повикуваат нејзиниот пријател таткото Даланеј, да ја осветат куќата. Сепак поради присуството на чудни мрачни сили, во куќата, таткото не успева да ја освети и едвај бега да спаси жива глава. Иако се обидува да ги извести дека мораат што побргу ја напуштат куќата, нешто не му дозволува…

 

Амитвилски ужас (2005) 

„Амитивилски ужас“, од 2005 година е римејк на хоророт на филмот „Амитивилски ужас“ од 1979 година, во режија на Ендру Даглас. Главните улоги ги толкуваат Рајан Рејнолдс, Мелиса Џорџ и Филип Бејкер Хол.

 

Scroll to Top