Внукот на Елизабет Харли прободен во Лондон

Внукот на Елизабет Херли, 21-годишниот модел, Мајлс Херли бил нападнат од неколку лица и прободен со остар предмет во Лондон.

Мајлс Херли е син на сестрата на актерката, а бил нападнат заедно со уште неколку други лица на улицата во Девет Елмс, место во југозападен Лондон, околу 20 часот во четвртокот.

Засега полицијата ги нема откриено имњата на жртвите, но службениците потврдиле дека добиле повик во 20:52 часот во четвртокот, за напад во улицата Аскалон во југозападниот дел на Лондон.

Кога полицијата и брзата помош пристигнале на местото на настанот, откриле 21-годишно момче со прободни рани на грбот. До него имало уште едно момче за кое се верува дека е на иста возраст, кое исто така имало здобиени повреди од остар предмет.

„И двајцата беа пренесени веднаш во болница, каде било утврдено дека повредите не биле опасни по живот“, велат полицијата.

Момчињата се верува дека биле нападнати од група мажи кои откако излегле од возило веднаш ги нападнале, пред тие да усепат да побегнат од местото”, велат извори поврзани со истрагата.

Елизабет Херли била забележана на аеродромот Хитроу во петокот наутро, веројатно со цел да биде покрај нејзиниот внук во овие тешки моменти. Претставникот на актерскиот модел не одговори на барањата на новинарите за каков било коментар.

Херли, која е зафатена со снимањето на филмот „The Royals“, отсекогаш била блиска со нејзиниот помлад внук, кој се занимава со моделство за куќите на Роберт Карвали, Долче и Габана.

Актерката ја прослави успешната кариера на Мајлс во 2013 година, објавувајќи ја неговата фотографија на Твитер, заедно со насловот: „Еве го мојот нескриен внук”.

„Јас сум близок со мојата тетка, и таа е таа која ме поддржува во сето ова што го работам“, изјави Роберт за „Британски Телеграф“ во 2013 година.

“Најдобар совет што ми го даде е само да уживам во себе, да работам напорно и да бидам убав за сите”.

Тој, исто така, ја спомена својата позната тетка во интервјуто во 2015 година за списанието „Paper“, велејќи дека жали за неможноста да присуствува на премиерата на нејзината шоу„The Royals“.

„Бев надвор со еден пријател, па ја пропуштив премиерата, што е страшно, бидејќи мајка ми постојано ме потсетуваше”.

Во интервјуто во 2013 година за „The Daily Beast“, фотографот Чарл Мареј го опиша Мајлс како одлично момче, многу убав, кој е многу присебен и не лета високо во облаци.

Истрагата за прободување е во тек.