Четиригодишната Умејра ја победи леукемијата и заѕвони на победничкото ѕвонче на Детската клиника

By

Четиригодишната Умејра ја победи леукемијата и си замина од Детската клиника во Скопје. Таа заѕвони на победничкото ѕвонче исто како што прават сите деца што го победиле ракот и си заминале дома. Пред Клиниката Умејра ја пречекаа татко ѝ, браќата и нејзината сестра близначка, Унејса.

Умејра боледувала од леукемија, која ѝ била дијагностицирана на почетокот на годината. Мајка ѝ Несрин за „ТВ21“ вели дека битката против болеста била тешка, но дека тие не се предале. Во борбата со ракот имале голема помош од медицинскиот персонал на Клиниката, но и од роднините.

„На два месеца пред да наполни четири години, на Умејра ѝ беше дијагностицирана акутна леукемија. Тоа се случи на 17 јануари годинава. Моментот кога лекарите ни ја соопштија веста, за мене беше многу тежок, за мене како мајка и за целото семејство. Фала му на Господ досега сѐ помина добро“, вели таа.

Умејра уште одреден период ќе продолжи да прима терапија и да ги прави потребните прегледи за да бидат сигурни дека болеста не се вратила.

„Сите родители чии деца боледуваат од оваа болест треба да имаат храброст и многу трпение“, вели Несрин.

Ќе ви се допадне

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 3

watch anime online AniWatch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

AniWatch Your Name.

AniWatch DARLING in the FRANXX (Dub)

AniWatch My Hero Academia Season 3 (Dub)