Шампањот „моет“ го повлекоа од продажба откога Германец почина, а 11 други беа отруени

Познатиот Луксузниот бренд за шампањ Moët & Chandon се повлекува од продажба низ ЕУ откако еден Германец починал, а 11 други биле отруени.

Утврдено е дека шишињата шампањ се загадени со течен облик на дрогата екстази, позната и како МДМА, јавуваат светските медиуми.

Славеничката во ресторан во Германија во февруари довела до смрт на Харалд Георг З. (52) и тешка болест на уште седум гости кои делеле шише Moët & Chandon Ice Imperial, пишува германскиот портал Bild. Некои од загадените веднаш по голтањето се пожалиле на „хемиски“ или „чуден“ вкус, пишува „Пословни дневник“.

Холандската агенција за безбедност на храна и потрошувачи (NVWA) потврди дека трилитарските шишиња Moët & Chandon Ice Imperial се одговорни за еден смртен случај и седум случаи на труење во Германија, како и четири случаи во Холандија.

Шише од овој шампањ се продава за повеќе од 400 евра според The ​​Times од Лондон. Се верува дека некои од шишињата биле целосно испразнети од шампањ и исполнети со чист течен екстази.