Ајфеловата кула повторно се отвора за туристите

By

 Ајфеловата кула во Париз повторно ќе биде отворена на 25. јуни, откако претходно беше затворена поради пандемијата со коронавирусот.

Ајфеловата кула беше затворена на средината на март, поради Ковид-19. Луѓето повторно ќе можат да уживаат во спектакуларните погледи на Париз.

Но, сите туристи ќе мораат да се искачат пешки, затоа што лифтовите не работат. Посетителите ќе можат да се искачат најмногу до вториот кат, 115 метри над земјата, односно 674 скали.

Сите кои се постари од 11 години, за време на качувањето, ќе мора да носат маски за лице, пренесува SeeBiz. Управата на кулата се надева дека лифвтовите ќе ги пушти во промет, веднаш откако тоа ќе го дозволат здравствените услови.

Врвот на Ајфеловата кула до понатаму ќе остане затворен, затоа што до него може да се стигне само со лифт.

Скали постојат, но само од вториот до третиот кат и истите се наменети како излез во итни случаеви. Франција од 11. мај почна во фази да ги попушта мерките воведени поради Ковид-19.

Кафулињата и рестораните беа отворени минатата недела, но во Париз послужувањето е дозволено само на балконите. Повеќето туристи не се очекуваат пред крајот на јуни.

 

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at AnimeDao animedao twitter

Website https://wcostream.cc: Watch Slayers (Dub) wcostream Episode 26 we bare bears wcostream

AnimeBee: At The Mercy of The Sky anime episode 12 online free at https://animebee.to animes online

Website https://twistmoe.net: Watch Kite Liberator twistmoe Episode Full english dubbed anime

Thingiverse: https://www.thingiverse.com/gogoanimebe/designs

Snupps: https://www.snupps.com/gogoanimelol