Баба Мара го прослави 101. роденден: испи три чашки ракија и наздрави за победата на Ѓоковиќ

By

Мара Крагуљ од Ракелиќ кај Приједор го прослави 101. роденден. Со сè по ред и како што ѝ прилега на славеничка, таа се дотера, па се нашминка, дискретно, женствено, а потоа излезе пред гостите.

Баба Мара го прослави 101. роденден со своето семејство, поточно со дел од големото семејство: со дваесетина внуци и правнуци. Некои од нив пристигнаа од Словенија специјално за оваа пригода.

Поради пандемијата, прославата се одржа во природа, на имотот на роднините на баба Мара во Козарска Дубица. Тие печеа јагнешко месо, а имаше и разни други деликатеси, вклучувајќи, се разбира, и роденденска торта.

„Фала му на Бога, баба е добро, таа е сè уште на нозе, среќна и расположена. За роденденот, таа испи три ракии, а еднаш наздрави за својот омилен спортист Новак Ѓоковиќ и раскажа за неговиот последен натпревар и победа, кои секако ги гледаше на ТВ бидејќи никогаш не ги пропушта натпреварите на Ноле“, вели нејзиниот внук Милан Роквиќ.

Како и секогаш кога има гости, баба Мара избегнувала да јаде на роденденот за да не се извалка бидејќи и во подоцнежните години се грижи за уредноста и за својот имиџ.

„Нека сте сите живи и здрави и сите добри луѓе да живеат како мене“, рече баба Мара.

Како што претходно објави порталот Srpskainfo, баба Мара минатата година, на јубилејниот стоти роденден, ја доби титулата принцеза меѓу бабите од своите внуци и правнуци. Потоа ѝ дадоа и круна.

Баба Мара стана принцеза во длабока старост. Од раното детство, па сѐ до 1997 година таа работеше напорно и споделуваше сè што ќе заработи со своето семејство. Им помагала на роднините кога граделе куќи, омажила ќерки и оженила синови, ги испраќала на студии и на долги патувања.

Во животот таа исто така беше домаќинка и работничка во пералница и собарка во хотел. Таа имаше 45 години кога отиде во Виена. Денес, австриската пензионерка е рекордер: таа ја прима својата пензија 37 години.

Лани, на стотиот роденден, нејзин гостин на прославата беше Милорад Додик – босански политичар, кој ѝ подари златен ѓердан.

Оваа година Мара Крагуљ и нејзините роднини решија да го прослават роденденот без многу помпа и гости.

„Вака е поубаво. Оној што ме сака, дојде кај мене. Сепак, семејството е најважно“, рече баба Мара.

Ќе ви се допадне

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Wakfu (Dub) Episode 65

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Honey Honey's Wonderful Adventures Episode 1

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Those Who Hunt Elves (Dub) (https://animeheaven.pro/m/VX1Q) Episode 12

KissAnime Magcloud: https://www.magcloud.com/user/kissanimemx