Битолчани се разбудија на – 18 степени

By

Во Битола температурата се спушти на – 18 степени. Според УХМР ниски температури се регистирирани и во Прилеп и Лазарополе – 12, -11 во Берово, -10 Скопје-Петровец, Тетово, Охрид, Струмица, Дебар, -9 Претор, Крушево, -8 Крива Паланка, -7 Демир Капија, Ѓуриште, -6 Скопје-З.Рид, Виница, Пожаране и -5 Штип.

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од -1 до 8 степени. Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Максималната температура ќе достигне до 3 степени.

И утре ќе преовладува стабилно време со пораст на дневните температури. Во петок и за време на викендот ќе има зголемена облачност со локални слаби врнежи од дожд на пониските и снег на повисоките места и планините, претежно во западните делови. По одделни котлини ќе има појава на магла.

 

Ќе ви се допадне