Борба против климатските промени: „Гугл мапс“ ќе ги насочува возилата по еколошки патишта

By

Апликацијата „Мапи“ на „Гугл“ како дел од борбата против климатските промени, ќе почне да ги насочува возачите по патиштата за кои се проценува дека најмалку предизвикуваат испуштање јаглерод врз основа на сообраќајот, падините и други фактори, соопшти компанијата.

“За околу половина од патиштата, ние сме во состојба да најдеме доволно еколошки податоци со минимално или никакво губење време“, рече Расел Дикер, директор за производство.

Функцијата ќе биде покрената кон крајот на годинава во САД, а потоа и во други земји. Сѐ тоа како дел од посветеноста на компанијата да помогне во борбата против климатските промени, со своите услуги.

Натаму, „Гугл“ прави релативни проценки на емисиите со тестирање на различни типови возила и патишта, потпирајќи се на податоците од Националната лабораторија за обновлива енергија на САД (НЛОЕ). Податоците за патот доаѓаат од проектот „Стрит вју“, како и од воздушни и сателитски снимки.

Од јуни, „Гугл мапс“ ќе почне со инструкции за возачите низ зони со ниски емисии, каде што некои возила се забранети во Германија, Франција, Холандија, Шпанија и Велика Британија. Следните месеци, корисниците на „Мапс“ ќе можат да споредуваат автомобил, велосипед, јавен превоз и други начини на превоз на едно место, наместо само да избираат меѓу различни патишта.

Ќе ви се допадне

Yuu☆Yuu☆Hakusho: Eizou Hakusho II Episode 4

Special A (S.A) (Dub) Episode 24

AnimeDao: Rin: Daughters of Mnemosyne anime episode 6 online free at https://animedao.nl watch anime

Website https://animeflix.nl: Watch Big Windup! animeflix Episode 25 weathering with you animeflix

Debate: https://www.debate.org/animefreakws/

Qiita: https://qiita.com/animeflixnl