Деветнаесет тони злато откриено на тромеѓето Србија, Македонија и Бугарија

By

Канадската истражувачка компанија „Медголд ресурси“ навести дека во јужна Србија, на границата со Македонија и Бугарија откриле околу седум милиони тони руда.

Во рамките на проектот наречен „Тламино“, тие открила прелиминарни резерви со околу 680.000 унци, или близу 19,3 тони злато, во вредност од нешто повеќе од милијарда долари.

Тие најавија изработка на прелиминарна физибилити студија, која треба да ги потврди овие резултати. Со проектот „Тламино“, како што е утврдено, содржината на злато на тоа место, во просек, е околу три грама на тон.

Лежиштата со грам злато на тон, доколку се придружени со соодветни количини руда, се сметаат за профитабилни.

Прелиминарните студии за изводливост, како и дополнителни металуршки студии ќе ги изработуваат компании од Велика Британија, бидејќи постојат сериозни индикации дека на тоа место постои далеку поголемо количество од тој скапоцен метал.

Во истражувањето на минералното богатство наречено проект Тламино, Медголд пронашол и слој на руда од 40 метри, во кој има 8,32 грама злато на тон и скоро неверојатни 193 грама на тон сребро.

Во исто време, канадската геолошка компанија Тедијан која трага за лежишта на метална руда во Србија, Бугарија и Косово објави дека постигнала договор за купување на српската геолошка компанија ЕФПП, која поседува права за истражување на местата Кижевак и Саставци, во околината на Рашка, каде порано се наоѓале рудници за сребро и цинк, објавија „Вечерни Новости“.

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven: Wan Jie Xian Zong 2nd Season anime episode 40 online free at https://animeheaven.pro anime heaven site

Samurai Girls Episode 12

https://animefreak.ws anime freak one piece

Moyashimon Episode 11

Gitlab redox-os: https://gitlab.redox-os.org/animefreakws

Blogfreely: https://blogfreely.net/animefreakws/animefreak