Дожд и ветер со пустински песок полн со радиоактивна прашина од Сахара стигна над Европа

By

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, објави Здружението за контрола на радиоактивноста.

Прашината ја донесе ветерот од пустината Сахара, и забележан е скок на загадувањето во делови на јужна Европа.

Научниците потврдија дека прашината е радиоактивна, по земањето мостри од неа.

Иако сегашните нивоа на зрачење не се сметаат за опасни, медиумите укажуваа на иронијата на целата ситуација. Во 60-тите години на минатиот век, Франција спроведе неколку нуклеарни тестови во Алжир, тогаш француска колонија, што доведе до контаминација со зрачење на Сахара, пренесува Sputnik International .

Метеоролозите објаснија дека приливот на прашина е предизвикан од големото невреме во Мароко, кое го зафати североисточниот дел на земјата со брзина од околу 100 километри на час.

Ќе ви се допадне

Death Note Episode 37 at website https://animeflix.nl one punch man animeflix

Beastars 2nd Season Episode 9 at website https://animeheaven.pro. See more animeheaven black clover

4Anime