(Фото) „Супермен“ стрип продаден за 3.25 милиони долари

By

Првиот број на стрипот „Супермен“, објавен во јуни 1938 година, кој тогаш чинел 10 центи, беше продаден за 3,25 милиони долари, што е највисоката сума досега платена за еден стрип.

„Супермен“ беше отпечатен во стотици илјади примероци, а се верува дека околу 100 примероци од првиот број се зачувани до денес.

„Копијата што неделава беше продадена, своевремено беше пронајдена на куп филмски магазини од 30-тите години на минатиот век и беше совршено зачувана“, изјави косопственикот на страницата за аукција, Винсент Зурзоло, објави Би-Би-Си.

Продавачот заработи милион долари на стрипот, бидејќи го купи пред три години за 2,25 милиони.

Највисоката цена за еден стрип досега беше постигната во 2014 година, кога, исто така, првиот број на „Супермен“ беше продаден на eBay за 3,2 милиони долари.

   

Ќе ви се допадне

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch subbed anime Dragon Ball (Dub)

watch anime The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

watch anime dub ANIMEFLIX SK8 the Infinity

JUJUTSU KAISEN