Грција излегува од строг карантин на 4 мај, прво ќе се отворат фризерските салони

By

Грција ќе почне да ги олеснува рестриктивните мерки воведени поради коронавирусот, најави премиерот Кирјакос Мицотакис.

Се очекува враќањето во нормален живот да почне на 4 мај, кога прво повторно ќе бидат отворени помали продавници, берберници и фризерски и козметички салони.

„Отворањето на берберници и фризерски салони се сфаќа како неопходен психолошки поттик откако земјата помина во карантин речиси два месеца. На луѓето не може само да им се наредува, на нив им треба и психолошка поддршка“, изјавија од владата.

Грција ги затвори образовните институции уште на 10 март, а после неколку дена и сите ресторани, кафулиња, трговски центри, музеи и продавници.

Во земјата досега има 2.490 потврдени случаи на коронавирус, како и 130 починати.

Ќе ви се допадне