Илон Маск сака зградата на „Твитер“ да биде засолниште за бездомници

Двајцата најбогати луѓе во светот, Џеф Безос и Илон Маск  предложија седиштето на компанијата „Твитер“ да се стана прифатилиште.

Основачот на платформата за интернет-купување „Амазон“ – Безос, притоа потсети дека во мај 2020 година, осум ката од седиштето на „Амазон“ во Сиетл биле претворени во дом за бездомници и дека тоа било голем успех и им ја олеснило работата. Според Безос и дел од седиштето на Твитер во Сан Франциско , ако не и цела зграда, треба да се претвори во засолниште за бездомниците.

Маск се сложи и оцени дека тоа е одлична идеја во своја објава на Твитер.

Милијардерот, кој има над 81 милион следачи на Твитер, во саботата покрена анкета за овој предлог. За помалку од 24 часа, повеќе од милион луѓе учествуваа во анкетата и околу 90 отсто гласаа „за“.

Познато е дека Маск честопати се шегува во своите Твитер-објави, но овојпат, сепак, експлицитно нагласи дека не се шегува и дека е сериозен во врска со ова.

Scroll to Top