Катар изгради стадион од контејнери, што ќе се демонтира по Светското првенство

By

Фудбалскиот стадион „974“ во Доха е направен од шарени транспортни контејнери и монтажна челична структура, а ќе биде растурен по Светското првенство во Катар. Стадионот го направи шпанското студио „Фенвик Ирибарен“, има 40.000 седишта и е првиот стадион во историјата што ќе биде демонтиран по одигрувањето на Мундијалот.

Стадионот комбинира пренаменети контејнери и челична конструкција, која содржи рециклирани делови. Тој ќе може да се растури и повторно состави на нова локација или да се претвори во серија помали спортски објекти. Монтажниот дизајн ги намалува трошоците и времето за изградба и материјалниот отпад. Стадионот е именуван според бројот на контејнери искористени во неговата изградба.

Обликот на стадионот и празнините меѓу седиштата овозможуваат природна вентилација, па нема потреба од посебни системи за ладење, за што помага и близината на морето.

Ќе ви се допадне

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

online anime Horimiya

anime website Bleach (Dub)

animeheaven es AnimeHeaven BANANA FISH

watch anime dub AnimeHeaven Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

animeheaven es DARLING in the FRANXX (Dub)