Пливање на висина од 35 метри: Лондон доби проѕирен базен кој поврзува две згради

By

Архитектонското студио „ХАЛ“ проектираше проѕирен базен на висина од 35 метри меѓу две згради во Батерси, Лондон.Небесен базен“, се отвори деновиве, а  долг 25 метри и направен е од проѕирни панели, штоп овозможува на пливачите да гледаат надолу.

Проектот предизвика контроверзи, бидејќи не е достапен на сите станари во комплексот „Ембаси гарден“.

Коментаторот за архитектура на „Фајненшл тајмс“ го нарече базенот „катастрофа која веќе се случи“, а „Гардијан“ пак во објавта вели: „Да се потсетиме дека некои станари кои од прозорец гледаат во базенот немаат пристап до него“.

Базенот е на 10. спрат од двете згради. Долното стакло е 360 милиметри дебело, додека ѕидовите имаат 180 милиметри.

Ќе ви се допадне

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch God Mars Episode 64

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD. Damekko Doubutsu Episode 26

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Penguin Highway (Dub) Episode Full