По 20 години, Жика Тодоровиќ ќе свири во Скопје

By

Српскиот глумец Срѓан Жика Тодоровиќ, првиот тапанар на култниот бенд „ЕКВ“, по 20 години ќе свири во Скопје. Тој на 16 ноември ќе настапи со бендот „Деца из воде“ и ќе отсвири дел од најголемите хитови на „ЕКВ“. Жика беше член на бендот од 1987 до 1990 година и со „ЕКВ“ сними два албума: „Љубав“ и „Само пар година за нас“. Песните како „Земља“, „Круг“, „Срце“, „Пар година за нас“ доминираа на топ-листите и тој период се смета за најуспешниот период на „ЕКВ“. Претходно Жика свирел во „Дисциплина кичме“, а по „ЕКВ“ имал соработки со „Партибрејкерс“ и „Електрични оргазам“. Дури откако си заминал од овој бенд ја почнал актерската кариера.

Гостувањето на Жика Тодоровиќ е во рамките на годинашниот „Синедејс“, како дел од мултимедијалната програма „Сеќавање на Милан и ЕКВ“, кој го приготви проект бендот „Деца из воде“. Овој бенд е создаден пред 3 години со идеја да се одржуваат концерти кои ќе го вратат сеќавањето на Милан Младеновиќ и „ЕКВ“.

Пред концертот во Дансинг салата МКЦ ќе се прикаже филмот „Дечак из воде“, краток филм од 2014 година за животот и кариерата на Милан Младеновиќ.

Билетите за концертот се веќе пуштени во продажба.

Ќе ви се допадне

Re:ZERO -Starting Life in Another World- (https://crunchyrollfree.com/m/VnX) Episode 25 at website https://crunchyrollfree.com free crunchyroll reddit

Attack on Titan (https://animeplanet.cc/m/9A) Episode 25 at AnimePlanet anime planet free