По 60 години, жените во Саудиска Арабија добија дозвола да возат автомобил

By

За возачка дозвола во Саудиска Арабија од 24 јуни ќе можат да аплицираат сите жени постари од 18 години. Ова се случува откако лани во септември принцот Мохамед Бин Салман донесе декрет за симнување на забраната стара 60 години. Инструктори ќе им бидат други жени кои веќе имаат добиено дозвола. Мажи инструктори за жените нема да има.

dobivaj vesti na viber

Ова сега го потврди и Министерството за сообраќај на Саудиска Арабија. Тие соопштија дека се создадени сите услови за исполнување на оваа кралска желба. Ова е само еден дел од проектот на 32-годишниот принц за подобрување на женските права. Со овие реформи принцот има намера да го зголеми учеството на женската работна сила во економијата, кое сега изнесува само 22%.

Ќе ви се допадне

https://tai.go88.is/

app tải sunwin sunwin đài loan sunwin có uy tín không