Руси трчаа маратон на -52 степени

By

Во градот Ојмјакон во областа Јакутск, која се наоѓа на 450 километри од поларниот круг, се одржа првиот екстремен маратон во светот, а се трчаше на -52 степени. Натпреварувачите што се појавија на стартот не успеаја да ги истрчаат сите 42 километри, а на трката најдолго трчаше Илја Пестерев, кој трката ја заврши по истрчани 38 километри, за 3 часа и 53 минути.

На маратонот учествуваа приврзаници на здравиот начин на живот и познати спортисти од Русија. Ентузијастите за трчаење минале околу 5 километри, а маратонците трчале над 10 километрии.

Ќе ви се допадне

Website https://gogoanime.be: Watch Aooni The Blue Monster gogoanime Episode 13 watch anime dub

Xin Shen Bang: Nezha Chonsheng Episode Full

KissAnime: Noobow: Na Kokoro anime episode 26 - 52 online free at https://kissanime.mx kissanime jojo

Knights of Sidonia (https://twistmoe.net/m/mzV) Episode 12

Sandiegoreader: https://www.sandiegoreader.com/users/animeflixnl/

Trepup: https://www.trepup.com/gogoanimebe