Русите не сакаат да се вакцинираат против коронавирусот

By

Повеќето Руси не сакаат да се вакцинираат против короната, покажа новата студија направена со земјата. Според неа, само 42 проценти од испитаниците би се согласиле да ја примат вакцината „Спутник 5“.

На прашањето дали би ја примиле вакцината, 52 отсто велат дека не сакаат, оти сметаат дека не е безбедна, покажа испитувањето на државната агенција WCIOM.

„Ова е интересна ситуација во нашето општество. Сакаме гаранција дека нема да се инфицираме, но повеќето не планираат да се вакцинираат. Зошто? Се плашат и не ѝ веруваат на вакцината“, изјавил Валери Федоров, шефот на WCIOM.

Првата светска вакцина за спречување на Ковид-19, изработена од Центарот за истражување „Гамалеј“ во соработка со Рускиот фонд за директни инвестиции, беше регистрирана од Русија на 12 август. Вакцината беше наречена „Спутник 5“.

Ќе ви се допадне

Website https://wcostream.cc: Watch Hua Jianghu Zhi Huan Shi Men Sheng wcostream Episode 20 paw patrol wcostream

Website https://aniwatch.pro: Watch Hikari to Mizu no Daphne Specials aniwatch Episode 2 anime online

https://animefreak.ws animefreak dragon ball

GoGoAnime: Legendz: Tale of the Dragon Kings anime episode 50 online free at https://gogoanime.be my hero academia heroes rising gogoanime

Metooo: https://www.metooo.io/u/animefreakws

Cycling74: https://cycling74.com/author/60c318dba87778412f9aea11