Скопје е домаќин на Европското првенство во модерни танци

By

Преку 1000 учесници од 22 земји од денес до петок ќе се натпреваруваат во спортскиот центар „Јане Сандански“ на Европско првенство во Street Dance Show 2018 и два Светски купови – во диско денс и хип-хоп. Викендов (10 и 11 ноември) ќе се одржи и Интернационален танцов натпревар Dance off со над 3100 натпреварувачи, а најдобрите ќе се натпреваруваат на гала-вечерта во МОБ во недела.

В сабота на програмата се хип-хоп, диско, брејкденс-танци, а в недела ќе се одржи латино-шоу и танци во двојки. Во недела во Македонската опера и балет ќе се одржат натпревари во класичен балет, модерен балет, џез-денс. Концертот во МОБ е од 21 часот.

Сите натпревари почнуваат во 9 наутро, а целодневен билет чини 150 денари. Организатори на овие танц натпревари се танцовите клубови  „Брејк а лег“  (Break a Leg) и „Ит да бит“ (Eat the Beat).

Posted by Trajce D-Boss Petkovski on Среда, 07 ноември 2018

Овие два клуба на вчерашната прес-конференција открија дека во декември 2020 година ќе го организираат Светско првенство во латино шоу и синхро-денс.

Ќе ви се допадне