Украинскиот глумец и водител Паша Ли загина при гранатирање на Киев

Украински актер и ТВ-водител Паша Ли (33) загина за време на битката со руските сили кои го бомбардираа градот Ирпин во близина на главниот град Киев, објави Би-би-си. Тој се пријавил за територијална одбрана на Украина во првите денови од војната.

Ли беше жител на Ирпин, а оствари улоги во неколку филмови, а неговиот глас беше прикажан во украинските верзии на Кралот Лав и Хобитот.

Тој е еден од бројните јавни личности убиени во руската инвазија.

Истражувачкиот новинар Виктор Дудар беше убиен на линијата на фронтот за време на битка со руските војници во близина на јужниот град Миколаев, пишуваат украинските извештаи.

Павло Ли, вистинското име на актерот, е роден на Крим во 1988 година и неодамна почна да прикажува шоу на Дом ТВ, украински канал првично наменет за публиката во источните области заземени од сепаратистите поддржани од Русија во 2014 година.

Неговата уредничка, Јулија Островска, за националниот синдикат на новинари на Украина изјави дека тој бил „највеселиот и најсончевиот“ меѓу водителите на шоуто.

Ли глумеше во ТВ-шоуа за таленти Star Factory и X-Factor, како и во голем број филмови, вклучувајќи го и изданието SelfieParty во 2016 година, во кое учествуваа четворица студенти кои се будат во полициска станица по една ноќ во градот, несвесни како стигнале таму. Како млад актер во 2006 г. глумеше во тинејџерскиот хорор филм наречен „Јама“, но неодамна беше прикажан во комедијата „Состанок на соучениците“.

Ирпин, градот на 20 километри северо-западно од Киев каде што живееше актерот, со денови е бомбардиран од руската артилерија.

Scroll to Top